Шляхи перетворення старцева на іонича. Від Старцева до Іонича (за розповіддю А.П

Аітова Разалія Сайфулівна
Вчитель російської мови та літератури
ДУ «Середня школа-комплекс національного відродження №17»
Північно-Казахстанська область, м. Петропавловськ
вул.Єгемен Казахстан, буд.29
тел. 33-24-12
[email protected]

Урок з літератури
10 клас
Шлях від Старцева до Іонича
(За розповіддю А.П.Чехова)

Мета уроку: простежити процес духовної деградації людини у оповіданні
А. П. Чехова "Іонич".
Вчитель
Коли перед читачем розгортається життєва драма, природно постає питання: у чому причини?
Ми бачимо, що Дмитро Старцев зазнає краху і в суспільному та особистому плані: втрачає ідеали, любов і навіть людську подобу.
- Але як, чому відбуваються втрати?
І чи було, зрештою, що втрачати?
Отже, який духовний світ, які погляди та суспільні ідеали
молодого земського лікаря Дмитра Іонича Старцева?
(Старцева у місті вважають інтелігентною людиною. Комплімент,
втім, сумнівний, враховуючи, що з погляду місцевих жителів
«найосвіченіша і найталановитіша - сім'я Туркіних.)
Робота з першого розділу
Вчитель
Ми бачимо, що Старцев здатний відрізнити справжню музику від фальшивої. Він любить співати – і співає прекрасні, зовсім не вульгарні романси: «Елегію» на текст А. Дельвіга, муз. М. Яковлєва, «Ніч» на текст А. С. Пушкіна, муз. А. Рубінштейна.
Йому хочеться говорити з Котиком про літературу та мистецтво, йому «нескінченно подобається», що вона любить читати. Щоправда, на те, наскільки серйозне це читання, він не вникає. «Дячковський син» пройшов, мабуть, нелегкий шлях до вищої освіти, і його потяг до мистецтва здається нам симпатичнішим.
-Як Дмитро Старцев ставиться до своєї лікарської практики на початку
оповідання?
(Дмитро Старцев, як можна здогадатися, хороший лікар і спочатку чесно виконує нелегкі обов'язки земського лікаря: проводить рік «в
працях та самотності», не маючи вільної години. За словами Катерини
Іванівни, він любив говорити про свою лікарню.)
-Що відчув Дмитро Старцев, вперше потрапивши до будинку Туркіних?
-Як молодий Дмитро Старцев ставиться до мешканців міста? (Ось ви питаєте, як я поживаю. Як ми поживаємо тут? Та ніяк. Старимось, повніємо, опускаємося. День та ніч - доба геть, життя проходить тьмяно, без вражень, без думок...
Вдень нажива, а ввечері клуб, товариство картярів, алкоголіків, хрипунів, яких я терпіти не можу. Що хорошого? Старцев намагався висловлювати в цьому суспільстві деякі свої погляди «Наприклад, про те, що людство, слава богу, йде вперед і що згодом воно обходитиметься без паспортів і без смертної кари, «що потрібно працювати, що без праці жити не можна» .)
Вчитель
Отже, перед нами щонайменше непогана людина, з передовими, хоч і дещо розпливчастими поглядами.
– Але чому Д. Старцев дуже швидко деградує?
(Закінчивши курс в університеті, мабуть, у 24-25 років, Старцев через рік пережив любовну драму, ще через 4 роки зустрівся з Катериною Іванівною востаннє, і вогник у його душі згас остаточно, а ще через кілька років, приблизно до 35-36 років, перетворився вже з Д.Старцева на Йонича - ожирів, втратив совість і став схожим не на людину, а на язичницького бога.)
-Чому ж так швидко все це відбулося?
(Середовище, в якому жив Старцев, оточувало кожну мислячу людину в Росії. Не всі вони перетворювалися на Іоничів. Чи не було в самому Дм. Іонича чогось, що сприяло духовному переродженню?)
Дмитро Старцев з огидою слухає тупі та злі промови обивателів. І Старцев уникав розмов, а тільки закушував і грав у гвинт, а коли заставав у якомусь будинку сімейне свято і його запрошували відїсти, то він сідав і їв мовчки, дивлячись у тарілку; і все, що в цей час говорили, було нецікаво, несправедливо, безглуздо, він відчував роздратування, хвилювався, але мовчав, і через те, що він завжди суворо мовчав і дивився в тарілку, його прозвали в місті «поляк надутий», хоча він ніколи поляком не був. Звичайно, вступати з гнівними промовами в колі тупих і злісних міщан було безглуздо. Але вся біда в тому, що Старцев терпів, звикався, упокорювався.
Багатозначна деталь: «Від таких розваг, як театри та концерти, він ухилявся, зате у гвинт грав щовечора, години по три, з насолодою». І ще одна деталь: «Була в нього ще одна розвага, в яку він втягнувся непомітно, помалу, це - вечорами виймати з кишень папірці, здобуті практикою». Мабуть, його добрі думки та почуття були досить поверхові.
Висновок
Все починається з пробачливих, здавалося б, недоліків у характері і поведінці людини: неглибоко любить, поєднуючи захоплення з меркантильними міркуваннями недостатньо чуйний до людей, дратівливий, непослідовний у своїх переконаннях, не здатний їх відстоювати, - а закінчується ідейним і моральним відступом. деградацією.

Дискусійна карта
Та ні
«.. .сказав Катерині Чи можна назвати кохання «Що скажуть?»
Іванівні пошепки, сильно Д. Старцева до Катерини Іва- «Скільки
хвилюючись: ново щирою? клопоту»
- Ради бога, благаю вас, «Дадуть посаг...»
не мучте мене, пройдімо «Зупинися, поки
в сад» не пізно, пара
«У Старцева під час вона тобі?»
пояснення неспокійно бі- «Добре, що не
лося серце». одружився».
“Я не чув вас так довго. Серцеве страждання,
Я пристрасно хочу, я спрагу яке вщухає
вашого голосу. Говоріть». через три дні.

Вчитель.
По суті, перед нами людина з недостатньо чуйною душею, здатна на цвинтарі уявляти пристрасні обійми, а перед поясненням з коханою думати про те, скільки за неї дадуть грошей. У цій пристрасті, що мучила Старцева, серед могил немає нічого поганого. Але вона тут так само недоречна, як його кроки, які лунали так різко і недоречно.
Тема кохання Йонича весь час розвивається за принципом дисгармонічного «двоголосства»: солов'ї в саду та запах смаженої цибулі, прекрасні місячні видіння вночі на цвинтарі та «Ох, не треба було б повніти!». Майбутнє пояснення і «А посагу вони дадуть, мабуть, чимало», світлий вогник і «холодний важкий шматочок». Міркує, висловлює побоювання, і всі вони - варіації відомого беліковського мотиву: «Як би чого не вийшло».
А в результаті переміг «холодний важкий шматочок».
Моральна слабкість, боягузливість занапастили любов ще на самому початку, а стрімке опошление довершило згубний процес - воно позначилося і на долі Катерини Іванівни.
- Написати есе на такі теми:
1.Іонич у наші дні.
2.Чому Д. Старцев перетворився на Іонича?
3.Що спільного між героєм оповідання «Агрус» та Іоничем?
Читання творчих робіт
Вчитель
Багатим бути добре. Кожен із нас прагне у житті до матеріального достатку. Але багата людина має бути багатою і духовною. Багатство має бути зароблено працею, а чи не шляхом обману, крадіжки. Думати не лише про особисті накопичення.
Катерина Іванівна каже Д. Старцеву: «Яке щастя бути земським лікарем, допомагати мученикам, служити народу». Старцев згадав про папірці, які він вечорами виймав із кишень із таким задоволенням, і вогник у душі згас. Гроші затьмарили
совість, тепер він спішно приймає хворих, безумовно, не переймаючись їхнім здоров'ям.
А в наші дні хіба таких Йоничів мало?
А хіба мало людей, які втрачають людинолюбство? І в цьому основа
морального падіння.
Жовті та зелені папірці, а не полегшення людських страждань, стають метою життя Йонича, як і його ожиріння, власні будинки, його тонкий і різкий голос, його тупа мова (Це ви про що? А? Кого?) – все це зовнішні прояви мертвої душі, позбавленої людяності та співчуття. Тепер він, незважаючи на свою нелюдимість, дратівливість, тяжкий характер, уже не лякає обивателів. І його перестали називати «поляк надутий», а звуть по-родинному – «Іонич».
Домашнє завдання
1.Підготувати доповідь «Особливості театру А. П. Чехова».
2.Прочитати п'єсу «Чайка». На основі аналізу драми складіть план (за актами) розвитку дії у драмі.
Підсумки уроку

Назарбаєв Інтелектуальна школа

фізико-математичного спрямування м. Кокшетау

Акмолінської області Республіка Казахстан

Конспект уроку з російської літератури
в 10 класі
«Шлях від Старцева до Йонича»

Підготувала вчитель

російської мови та літератури

Шартихбаєва Бану Алімжанівна

Кокшетау

2011

Урок російської літератури у 10 класі

Тема: Шлях від Старцева до Йонича

Ціль: показати шлях деградації особистості, вміти аналізувати художній текст, розвивати навички аналізу художнього образу твору, розвивати мову учнів.

Завдання:

    розвивати творчі здібності учнів;

    формувати моральні позиції учнів з прикладу твори;

    прищеплювати кохання у учнів до художньої літератури;

    виховувати етичні норми;

    виховувати естетичний смак.

Обладнання: текст оповідання А. П. Чехова "Іонич", ілюстрація до оповідання, виконана учнем, ОСК, кластери.

Епіграф: «Не піддавайтеся згубному впливу середовища, виробляйте у собі силу опору обставинам, не зраджуйте світлих ідеалів молодості, не зраджуйте любові, бережіть у собі людини» А. П. Чехов.

Технологія RWCT

Хід уроку:

    Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку

Сьогодні ми говоритимемо про деградацію душі людини у оповіданні А. П. Чехова «Іонич». Як Дмитро Старцев перетворився на Йонича. Що означає «деградація»?Читання словникової статті «Тлумачний словник російської мови»С. І. Ожегова.

Словникова робота.

Деградація - (франц.) Поступове погіршення, занепад.

Ренегатство – (новолат.) відступник, відступництво, зрада колишніх переконань.

    Вивчення нового матеріалу.

    Виступ літературного критика (про історію створення, тему, ідею, систему образів оповідання).

    Ілюстрація до оповідання, виконана учнем-художником (його сприйняття образу Йонича):поданняхудожником своєї картини «Не людина, а ідол якийсь».

    Робота з ластером «Іонич»

    Аналіз тексту оповідання
    Яким ми бачимо Старцева на початку оповідання? (Учні підтверджують відповіді словами тексту: йшов, наспівував, малював, не відчував втоми, пройшов би ще верст двадцять, чекав, чекає на кохання) У кого закохався Старцев? (Котик) Як кохання змінило життя Старцева? (Зробила його одухотвореним, учень читає його слова про кохання стор.16)
«Про як мало знають ті…будьте моєю дружиною!
    Яким показаний Старцев у коханні? Який у нього стан душі? (Безмежно любляча душа) Чи прийняла Котик любов Старцева? (Котик відмовилася, бо мріяла стати піаністкою) Скільки днів переживав Старцев? Знайдіть слова, що передають його душевний стан. (3 дні Справа валилася з рук, не їв, не пив, не спав, заспокоївся і зажив як і раніше. Шкода було свого почуття, взяв би і заплакав або вихопив парасолькою Пантейлемона). Минуло 4 роки. Чим займався Старцев у цей час? (Займався медичною практикою, заробляв гроші, грав у карти). Яку улюблену розвагу він знайшов вечорами? (перераховувати купюри) Де, у кого одержав Старцев ці гроші? (від пацієнтів, від гравців, що програли) Минуло кілька років. Яке почуття відчував під час нової зустрічі з Катериною Іванівною? Прочитайте уривок стор. 19
(…і тепер вона йому подобалася…і йому стало не вправно)
    Чому Старцев відмовився від кохання? Зачитати уривок стор.21
(…Старцев згадав про папірці…і вогник у душі згас).
    Яке життя веде Старцев після цієї зустрічі? (грає в карти, бере хабарі) Яким ми бачимо Старцева наприкінці оповідання? Випишіть слова, що описують його стан. (старимось, повніємо, опускаємося, згадав про папірці, вогник у душі згас, ще більше поповнів, ожирів, важко дихає, не кидає земського посту, горло запливло жиром, голос змінився, став важким, живеться йому нудно, ніщо його не цікавить). Чому Старцева всі називають Йоничем? (Він став своїм для мешканців міста С).
    ОСК «Шлях від Старцева до Йонича»

любов відмова від активної життя інтерес до людям, до

життя клуб, карти,

Молодий гроші земський лікар

Дмитро Старцев Іонич

    Навчальний журнал « збіглося – не збіглося» «Моя думка про Іонича і думка А, П, Чехова.

    Вчитель: Ось ми й побачили, як згасає людська душа. Як ви думаєте, що могло б врятувати Іонича від деградації (любов). Зачитати: "Кохання до Котика була єдиною радістю і, ймовірно, останньою." А. П. Чехов.

Чи можна співвіднести зі словами Мухтара Шаханова:

Дні, прожиті з любов'ю – це життя.

Дні, що минули без кохання, – просто дні.

Що було у Старцева життя чи просто дні? Скільки років було Старцеву, коли він приїхав до міста С? (24)

Що відчуває молодик у цьому віці? (Радість життя, мрії, очікування кохання)

Які у вас будуть цілі у житті, мрії та бажання? ()

    Написати вільний лист про це, есе «А чи жив Іонич?»

Після прочитання листів поставити запитання: Що перетворить і вас на Йонича? (Лінь, відсутність мети, апатія, омертвіння душі, відсутність активної життєвої позиції). Давайте поставимо діагноз цієї хвороби: руйнація особистості внаслідок втрати життєвих цілей. Пам'ятайте напуття А. П. Чехова (зачитати епіграф)

    Послухайте вірш М. Заболоцького «Не дозволяй душі лінуватися»

    Вчитель: «Іонич» - окремий випадок проблеми деградації особистості, загибелі душі в людині.

Можна і, на жаль, потрібно дбати про гроші, засмучуватися від їх відсутності і радіти наявності. І водночас поводитися максимально незалежно від них, так, щоб душевне багатство не затьмарювалося багатством матеріальним, як це відбувається з Іоничем.

Хочу, як пораду, нагадати слова Ж.Ж.Руссо: «Гроші, які маєш – знаряддя свободи; ті, за якими женешся, - знаряддя рабства». А мільярдер Пол Гетті попереджає: «Якщо ви не маєте грошей, ви весь час думаєте про гроші. Якщо у вас є гроші, ви думаєте вже лише про гроші».

    Закріплення матеріалу.

Рефлексія: написати п'ятивірш, есе, вільний лист (на вибір).

    Підсумки уроку. Коментування оцінок.

Підбиваючи підсумки уроку, хочу звернутися словами А. П. Чехова: «Не заспокоюйтесь, не давайте присипляти себе! Поки молоді, сильні, бадьорі, не втомлюйтеся робити добро!

Говорять, коли народжується людина, на небі запалюється зірка. Нехай ваша зірка світиться яскраво, висвітлює ваш шлях. Живіть пристрасно, бо ніби живете в останній день.

    Домашнє завдання. Есе «Як не перетворитися на Йонича».

Використана література:

А.П. Чехів. Розповіді. М. «Освіта» 1975р.

С.І. Ожегів. Тлумачний словник російської. М. «Освіта» 1962р.

Н. Заболоцький «Не дозволяй душі лінуватися» Алмати. "Атамура" 2005р.

Страшне зло омертвіння людських душ, занурених у тину обивательщини, оголюється Чеховим в оповіданні "Іонич". Родина Туркіних, яка славиться в місті С. "найосвіченішою і найталановитішою", уособлює світ, що втратив червоні кров'яні кульки, вже приречений на нескінченне повторення одного і того ж, як заграна грамофонна платівка. Батько сімейства "весь час говорив своєю незвичайною мовою, виробленому довгими вправами в дотепності і, очевидно, давно вже увійшов у його звичку: більшинський, непогано, покірчив вас дякую". Примарна, моторошна імітація гумору, мертвий скелет його... Мати, Віра Йосипівна, яка складає бездарні опуси про те, чого не буває в житті. Дочка, Катерино, за волею батьків перехрещена в міщанського "Котика", що грає на роялі так, ніби наполегливо намагається вколоти клавіші всередину інструменту... Лише іноді, звідкись здалеку, залетить у цей фальшивий світ наслідування життя істинного. Заспіває в саду соловей, але його пісня тут же витісняється стукотом ножів на кухні, що передвіщають велику вечерю. Долине часом "Лучинушка" з міського саду і нагадає про те, чого немає в цій родині, в романах Віри Йосипівни і що буває в житті. Не вільний від примарного існування та молодий гість у сім'ї. Туркіних доктор Дмитро Іонович Старцев. "Чудово! Чудово!" - Вигукують гості, коли Котик закінчує гриміти на роялі, грубо імітуючи музику. "Чудово! - скаже і Старцев, піддаючись загальному захопленню. - Ви де вчилися музиці?.. У консерваторії?" На жаль, і для Старцева все, що відбувається в будинку Туркіних, здається "веселістю", "серцевою простотою", "культурою". "Недурно", - згадав він, засинаючи, і засміявся." Млявою імітацією живого, молодого почуття стає і любов Старцева до Катерини Іванівни. Безпорадні пориви її весь час наштовхуються на зовнішній і внутрішній опір. що прокинулося в душі Старцева: «Що вам завгодно? - запитала Катерина Іванівна сухо, діловим тоном". Але і Старцев глухий до неї, коли бачить в обраниці "щось надзвичайно миле, зворушливе своєю простотою та наївною грацією". "Наближалася осінь, і в старому саду було тихо, сумно і на алеях лежало темне листя. Вже рано сутеніло". Мотив в'янення, що супроводжує це неповноцінне кохання, тут не випадковий. Адже й у самому Старцеві щось жорстке, закісне і тупе тягне вниз, до обивательського спокою, не дає злетіти на крилах любові. Миттю душевного піднесення, пережите місячним вночі на цвинтарі біля пам'ятника Деметті, змінюється почуттям страшної втоми: "Ох, не треба б повніти! " Тривоги першого визнання супроводжуються роздумами іншого якості: " А посагу вони дадуть, мабуть, чимало " .

Ні любові, ні мистецтва в справжньому значенні цих слів в оповіданні немає, зате в надлишку імітація того й іншого. Старцев, який щойно отримав відмову, виходить на вулицю і "зітхає на повні груди", а потім ліниво потягується і каже: "Скільки клопоту, однак!" Через ємні деталі передається в оповіданні процес перетворення Старцева на Йонича, закарузлого власника, що перераховує жовті та зелені папірці, що кладе їх на поточний рахунок. Спочатку він ходить пішки, потім їздить на парі коней із власним кучером. "Минуло чотири роки. У місті у Старцева була вже велика практика. Щоранку він спішно приймав хворих у себе в Дяліжі, потім їхав до міських хворих, їхав уже не на парі, а на трійці з бубонцями, і повертався додому пізно вночі. Він поповнів, розібрався і неохоче ходив пішки, бо страждав на задишку». І ось сумний фінал: "Минуло ще кілька років. Старців ще більше поповнів, ожирів, важко дихає і вже ходить, відкинувши назад голову. Коли він, пухкий, червоний, їде на трійці з бубонцями і Пантелеймон, теж пухкий і червоний, з м'ясистим потилицею, сидить на козлах, простягнувши вперед прямі, наче дерев'яні руки, і кричить зустрічним "Прррава тримай!", то картина буває вражаюча, і здається, що їде не людина, а язичницький бог". І коли з глибокого життєвого дна, куди опустився Іонич, автор знову кидає погляд на сімейство Туркіних, нотки зворушливої ​​жалості до цих людей раптом забарвлюють розповідь. Їхня сім'я дійсно виділяється на тлі міста С., але якщо вони - вершина, то як же низько впала це нескладне життя!

Загальна характеристика "нової драми"

Чехову не судилося написати роман, але жанром, що синтезує всі мотиви його повістей та оповідань, стала "нова драма". Саме в ній найбільш повно реалізувалася чеховська концепція життя, особливе її відчуття та розуміння. Чеховські драми пронизує атмосфера загального добробуту. Вони не мають щасливих людей. Героям їх, як правило, не щастить ні у великому, ні в малому: всі вони тією чи іншою мірою виявляються невдахами. У "Чайці", наприклад, п'ять історій невдалого кохання, у "Вишневому саду" Єпіходов з його нещастями - уособлення загальної нескладиці життя, від якого страждають усі герої. Загальне неблагополуччя ускладнюється і посилюється відчуттям загальної самотності. Глухий Фірс у "Вишневому саду" у цьому сенсі – фігура символічна. Вперше з'явившись перед глядачами у старовинній лівреї та у високому капелюсі, він проходить сценою, щось говорить сам із собою, але не можна розібрати жодного слова. Любов Андріївна каже йому: "Я така рада, що ти ще живий", а Фірс відповідає: "Позавчора". По суті цей діалог - груба модель спілкування між усіма героями чеховської драми. Дуняша у "Вишневому саду" ділиться з Анею, що приїхала з Парижа, радісною подією: "Конторник Єпіходов після Святої мені пропозицію зробив", Аня у відповідь: "Я розгубила всі шпильки". У драмах Чехова панує особлива атмосфера глухоти – глухоти психологічної. Люди надто поглинені собою, власними справами, власними бідами та невдачами, а тому вони погано чують одне одного. Спілкування між ними важко переходить у діалог. При взаємної зацікавленості і доброзичливості вони не можуть пробитися один до одного, оскільки більше "розмовляють для себе і для себе".

У Чехова особливе відчуття драматизму життя. Зло в його п'єсах ніби подрібнюється, проникаючи в будні, розчиняючись у повсякденності. Тому Чехова дуже важко знайти явного винуватця, конкретне джерело людських невдач. Відвертий та прямий носій суспільного зла у його драмах відсутній. Виникає відчуття, що в нескладиці відносин між людьми тією чи іншою мірою винен кожен герой окремо і всі разом. А значить, зло ховається в самих основах життя суспільства, у самому складанні його. Життя у тих формах, у яких вона існує сьогодні, хіба що скасовує себе, кидає тінь приреченості і неповноцінності усім людей. Тож у п'єсах Чехова приглушені конфлікти, отсутствует(*199)принятое у класичної драмі чітке розподіл героїв на позитивних і негативних. Навіть "пророк майбутнього" Петя Трофімов у "Вишневому саду" одночасно і "недотепа" і "облізлий пан", а постріл дядька Вані у професора Серебрякова - промах не тільки в буквальному, а й у ширшому, символічному сенсі.

Історичні витоки "нової драми"

На перший погляд, драматургія Чехова є якимсь історичним парадоксом. І справді, в 90 - 900-ті роки, в період настання нового суспільного піднесення, коли в суспільстві назрівало передчуття "здорової та сильної бурі", Чехов створює п'єси, в яких відсутні яскраві героїчні характери, сильні людські пристрасті, а люди втрачають інтерес до взаємних зіткнень, до послідовної та безкомпромісної боротьби. Виникає питання: чи пов'язана взагалі драматургія Чехова з цим бурхливим, стрімким часом, чи в нього занурено її історичне коріння? Відомий знавець драматургії Чехова М. М. Строєва відповідає на це питання. Драма Чехова висловлює характерні риси починався межі століть у Росії громадського пробудження. По-перше, це пробудження стає масовим і залучає найширші верстви російського суспільства. Невдоволення існуючим життям охоплює всю інтелігенцію від столиць до провінційних глибин. По-друге, це невдоволення проявляється у прихованому і глухому бродінні, що ще не усвідомлює ні чітких форм, ні ясних шляхів боротьби. Проте відбувається неухильне наростання, згущення цього невдоволення. Воно збирається, зріє, хоча до грози ще далеко. То тут, то там спалахують сполохи безшумних блискавиць, провісниць майбутнього грому. По-третє, в нову епоху істотно змінюється саме розуміння героїчного: на зміну героїзму одинаків йде незадоволення всіх. Визвольні пориви стають надбанням не лише яскравих, виняткових особистостей, а й кожної розсудливої ​​людини. Процес духовного розкріпачення та прозріння відбувається у душах людей звичайних, нічим серед інших не видатних. По-четверте, незадоволеність своїм існуванням ці люди починають відчувати не лише у виняткові хвилини загострення своїх взаємин зі світом, але щогодини, щомиті, у самих буднях життя. Томлення, бродіння, невгамовність стають фактом повсякденного існування людей. Саме на цих суспільних дріжджах, на новому історичному грунті і виростає "нова чеховська драма" зі своїми особливостями поетики, що порушують канони класичної російської та західноєвропейської драми.

Особливості поетики "нової драми"

Насамперед Чехов руйнує "наскрізну дію", ключову подію, що організує сюжетну єдність класичної драми. Однак драма при цьому не розсипається, а збирається на основі іншої внутрішньої єдності. Долі героїв, за всієї їх відмінності, за всієї їхньої сюжетної самостійності, "римуються", перегукуються один з одним і зливаються в загальному "оркестровому звучанні". З величезної кількості різних, паралельно що розвиваються життів, з величезної кількості голосів різних героїв виростає єдина " хорова доля " , формується загальний всім настрій. Ось чому часто говорять про "поліфонічність" чеховських драм і навіть називають їх "соціальними фугами", проводячи аналогію з музичною формою, де звучать та розвиваються одночасно від двох до чотирьох музичних тем, мелодій. Зі зникненням наскрізної дії в п'єсах Чехова усувається і класична одногеройність, зосередженість драматургічного сюжету навколо головного персонажа. Знищується звичне розподіл героїв на позитивних і негативних, головних і другорядних, кожен веде свою партію, а ціле, як у хорі без соліста, народжується у співзвуччі безлічі рівноправних голосів та підголосків. Чехов приходить у своїх п'єсах до нового розкриття людського характеру. У класичній драмі герой виявляв себе у вчинках та діях, спрямованих на досягнення поставленої мети. Тому класична драма змушена була, за словами Бєлінського, завжди поспішати, а затягування дії спричиняло неясність, непромальованість характерів, перетворювалося на факт антихудожній. Чехов відкрив у драмі нові можливості зображення характеру. Він розкривається над боротьбі досягнення мети, а переживання протиріч буття. Пафос дії змінюється пафосом роздумів. Виникає невідомий класичній драмі чеховський "підтекст", або "підводна течія". У чому його суть?

Островського не випадково називали реалістом-слуховиком, герої в нього цілком і повністю реалізуються в слові, і слово це позбавлене двозначності, твердо та міцно, як граніт. У героїв Чехова, навпаки, смисли слова розмиті, люди ніяк не вміщаються в слово і словом вичерпатися (*201) що неспроможні. Тут важливим є інше: той прихований душевний підтекст, який герої вкладають у слова. Тому заклики трьох сестер "До Москви! У Москву!" аж ніяк не означають Москву з її конкретною адресою. Це марні, але наполегливі спроби героїнь прорватися на інше життя з іншими відносинами для людей. Те саме у "Вишневому саду". У другому акті п'єси у глибині сцени проходить Єпіходов – живе втілення нескладиці та нещастя. Виникає такий діалог:

Любов Андріївна

Аня(Задумливо). Єпіходов йде...

Гаєв. Сонце село, панове.

Трофімов. Так.

Говорять про Єпіходова і про захід сонця, але лише формально про це, а по суті про інше. Душі героїв через уривки слів співають про невлаштованість і безглуздість усієї своєї нескладної, приреченої життя. При зовнішньому різнобої та нескладиці діалогу є внутрішнє душевне зближення, на яке відгукується в драмі якийсь космічний звук: "Всі сидять, задумалися. Тиша. Чути тільки, як тихо бурмоче Фірс. Раптом лунає віддалений звук, ніби з неба, звук струни, що лопнула. , завмираючий, сумний. У драмі Чехова навмисне згасала мовленнєва індивідуалізація мови героїв. Мова їх індивідуалізована лише настільки, щоб вона не випадала із загальної тональності драми. З тієї ж причини мова героїв Чехова мелодійна, співуча, поетично напружена: "Аня. Я спати піду. На добраніч, мамо". Прислухаємося до цієї фрази: перед нами ритмічно організована мова, близька до чистого ямбу. Таку ж роль грає в драмах і ритмічний повтор, що так часто зустрічається: "Але виявилося все одно, все одно". Ця ослабленість улюбленої у Островського мовної індивідуалізації і поетична піднесеність мови потрібні Чехову для створення загального настрою, що пронизує від початку до кінця його драму і зводить у художню цілісність панує на поверхні мовної різнобій та абсурд.

Актори, виховані мовою драм Островського, не відразу вловили особливості чеховської поетики. І тому перша постановка "Чайки" на сцені Олександрійського театру в Петербурзі в 1896 зазнала провалу. Не опанувавши мистецтва інтонування, "підводної течії", актори грали на сцені абсурд, що викликав шум, шикання та крики обурення в залі для глядачів. Тільки актори новоствореного в Москві Художнього театру під керівництвом К. С. Станіславського і В. І. Немировича-Данченка збагнули таємницю "нової чеховської драми" і в 1898 році з тріумфом поставили "Чайку", що ознаменувала народження театру з чайки герба на завісі. У таланті відчувати таємний драматизм буднів життя Чехову допоміг багато в чому російський класичний роман, де життя розкривалося у " вершинних " її проявах, а й у всій складності її повсякденного, неспішного течії. Чехова теж цікавить не результат, а сам процес повільного дозрівання драматичних почав у повсякденному потоці життя. Це не означає, звичайно, що в його п'єсах немає зіткнень та подій. І те, й інше є і навіть у великій кількості. Але особливість чеховського світовідчуття у тому, що зіткнення, конфлікти аж ніяк не дозволяють глибинних суперечностей життя і навіть не завжди стосуються їх, а тому й не підбивають підсумків, не розв'язують тугі життєві вузли. Події у драмах Чехова можна назвати лише репетицією, лише перевіркою чи попередньою підготовкою до того рішучого конфлікту, якому поки що розігратися не дано, але який, напевно, відбудеться в майбутньому. А поки що йде лише повільне накопичення драматичних сил, до рішучих поєдинків вони ще не готові.

З таким відчуттям життя пов'язані особливості сценічного руху чехівських драм. Відомий фахівець з історії "нової драми" Т. К. Шах-Азізова так характеризує динаміку чотиритактної їх побудови, що нагадує своєрідну "драматичну симфонію": "Перший акт починається з відносно повільного вступу, як би експозиції до дії... Рух першого акту досить швидке, бадьоре, з послідовним нарощуванням кількості подій та дійових осіб, так що до кінця акту ми вже знаємо всіх персонажів з їхніми радощами та прикрощами, карти відкриті і ніякої "таємниці" немає. його приглушено, загальний характер - ліричний роздум, навіть елегія, як тихий вечір у Прозорових, розмови, розповіді про себе.У цьому акті психологічно готується кульмінація - розвиваються, посилюються намічені спочатку настрої та прагнення дійових осіб, що набувають відтінку нетерплячості, потреби вирішити, щось змінити для себе... Треті акти у Чехова зазвичай кульмінаційні... У них завжди відбувається щось важливе... Рух цього акту (*203) взагалі жвавий і відбувається на тлі захоплюючих всіх подій...

Останній акт незвичайний характером розв'язки. Рух його сповільнюється. "Ефект послідовного наростання замінюється ефектом послідовного спаду". Цей спад повертає дію після вибуху у звичайну колію... Буденний перебіг життя триває. Чехов кидає погляд у майбутнє, розв'язки як завершення людських доль він не має... Тому перший акт виглядає як епілог, останній - як пролог ненаписаної драми».

Про жанрову своєрідність комедії Чехова "Вишневий сад"

Чехов назвав "Вишневий сад" комедією. У своїх листах він неодноразово і спеціально наголошував на цьому. Але сучасники сприймали його нову річ як драму. Станіславський писав: "Для мене Вишневий сад не комедія, не фарс - а трагедія в першу чергу". І він поставив "Вишневий сад" саме у такому драматичному ключі. Постановка, незважаючи на гучний успіх у січні 1904 року, не задовольнила Чехова: "Одне можу сказати: занапастив мені п'єсу Станіславський". Начебто ясна річ: Станіславський ввів у комедію драматичні та трагедійні ноти і тим самим порушив чехівський задум. Але насправді все виглядає набагато важче. Спробуємо розібратися чому. Не секрет, що жанр комедії зовсім не виключав у Чехова серйозного та сумного. "Чайку", наприклад, Чехов назвав комедією, але це п'єса із глибоко драматичними долями людей. Та й у "Вишневому саду" драматург не виключав драматичної тональності: він дбав, щоб звук "струни, що лопнула" був дуже сумним, він вітав сумний фінал четвертого акту, сцену прощання героїв, а в листі до актриси М. П. Ліліної, яка виконувала роль Ані, схвалив сльози при словах: "Прощавай, будинок! Прощавай, старе життя!" Але в той же час, коли Станіславський звернув увагу на те, що в п'єсі багато плачуть, Чехов сказав: "Часто у мене зустрічаються ремарки "крізь сльози", але це показує лише настрій осіб, а не сльози". У декорації другого акту Станіславський хотів запровадити цвинтар, але Чехов поправив: "У другому акті цвинтаря немає, але він був дуже давно. Дві, три плити, що лежать безладно, - ось і все, що залишилося".

Значить, йшлося не про те, щоб усунути з "Вишневого саду" сумний елемент, а про те, щоб пом'якшити (*204) його відтінки. Чехов підкреслював, що сум його героїв часто легковажна, що у їхніх сльозах часом ховається звичайна для слабких і нервових людей сльозливість. Згустивши драматичні фарби, Станіславський, очевидно, порушив чеховську міру у співвідношенні драматичного з комічним, сумного зі смішним. Вийшла драма там, де Чехов наполягав на ліричній комедії. Літературознавець А. П. Скафтимов звернув увагу, що це герої чеховської п'єси даються у двоїстому висвітленні. Не можна не помітити, наприклад, ноток співчуття автора до Раневської і навіть Гаєва. Вони настільки очевидні, що деякі дослідники драматургії Чехова почали говорити про поетизацію автором дворянства, що відходить, називали його співаком дворянських гнізд і навіть дорікали в "феодально-дворянській романтиці". Але ж співчуття Чехова до Раневської не виключає прихованої іронії над її практичною безпорадністю, в'ялістю характеру, інфантилізмом.

Певні співчутливі ноти мають Чехов у зображенні Лопахіна. Він чуйний і добрий, у нього руки інтелігента, він робить все можливе, щоб допомогти Раневській та Гаєву утримати маєток у своїх руках. Чехов дав привід іншим дослідникам говорити про його "буржуазні симпатії". Але ж у подвійному чеховському освітленні Лопахін далеко не ідеальний: у ньому є ділова прозова безкрилість, він не здатний захоплюватися і любити, у відносинах з Варею Лопахін, подібно до Дмитра Старцева, комічний і незручний. Зрештою, він і сам незадоволений своїм життям та долею. За радянських часів більшість дослідників та режисерів вбачали єдині авторські симпатії у висвітленні молодих героїв п'єси – Петі Трофімова та Ані. З'явилася навіть традиція, яка не зжита досі, - представляти їх "буревісниками революції", людьми майбутнього, які насадять новий сад. Але комічне зниження стосується і цих дійових осіб. Таким чином, усі герої даються у Чехова у подвійному висвітленні; автор і співчуває деяким сторонам їх характерів, і виставляє напоказ смішне та погане - немає абсолютного носія добра, як немає і абсолютного носія зла. Добро і зло перебувають у п'єсі у розрідженому стані, вони розчинені у буднях життя.

Своєрідність конфлікту та його вирішення у "Вишневому саду"

На перший погляд, у "Вишневому саду" дана класично чітка розстановка соціальних сил в російському суспільстві і позначена перспектива боротьби між ними: дворянство, що йде (Раневська і Гаєв), буржуазія (Лопахін), що піднімається, нові революційні сили, що йдуть їм на зміну (Петя та Аня). Соціальні, класові мотиви зустрічаються й у характерах дійових осіб: панська безтурботність Раневської та Гаєва, практична їхня безпорадність; буржуазна діяльність і підприємливість Лопахіна з властивою цьому прошарку душевною обмеженістю; нарешті, революційна окриленість Петі та Ані, спрямованих у "світле майбутнє". Однак центральна на вигляд подія - боротьба за вишневий сад - позбавлена ​​того значення, яке відвела б йому класична драма і яке, здавалося б, вимагає сама логіка розстановки в п'єсі дійових осіб. Конфлікт, заснований на протиборстві соціальних сил, у Чехова приглушено. Лопахін, російський буржуа, позбавлений хижацької хватки та агресивності по відношенню до дворян Раневської та Гаєва, а дворяни анітрохи не пручаються йому. Виходить так, ніби маєток сам пливе йому в руки, а він ніби знехотя купує вишневий сад. У чому головний вузол драматичного конфлікту? Ймовірно, не в економічному банкрутстві Раневської та Гаєва. Адже вже на самому початку ліричної комедії у них є чудовий варіант економічного процвітання, за серцевою добротою запропонований тим же Лопахієм: здати сад в оренду під дачі. Але герої від нього відмовляються. Чому? Очевидно, тому, що драма їх існування глибша, ніж елементарне руйнування, глибока настільки, що грошима її не поправиш і волю, що згасає в героях, до життя не повернеш. З іншого боку, і купівля вишневого саду Лопахіним теж не усуває глибшого конфлікту цієї людини зі світом. Урочистість Лопахіна короткочасно, воно швидко змінюється почуттям смутку та смутку. Цей дивний купець звертається до Раневської зі словами докору і докору: "Чому ж, чому ви мене не послухали? Бідолашна моя, хороша, не повернеш тепер". І як би в унісон з усіма героями п'єси Лопахін вимовляє зі сльозами знаменну фразу: "О, скоріше б все це пройшло, скоріше б змінилося якось наше нескладне, нещасливе життя".

Тут Лопахін прямо стосується прихованого, але головного джерела драматизму: він укладений не в боротьбі за вишневий сад, а в суб'єктивному невдоволенні життям, в рівній мірі, хоча і по-різному, що переживається всіма без винятку (*206) героями "Вишневого саду ". Життя йде безглуздо і нескладно, нікому не приносить воно ні радості, ні відчуття щастя. Не тільки для основних героїв нещасливе це життя, а й для Шарлотти, самотньої і нікому не потрібної зі своїми фокусами, і для Єпіходова з його постійними невдачами, і для Симеонова-Пищика з його вічною потребою в грошах. Драма життя полягає у розладі найістотніших, кореневих її основ. І тому у всіх героїв п'єси є відчуття тимчасовості свого перебування у світі, почуття поступового виснаження та відмирання тих форм життя, які колись здавалися непорушними та вічними. У п'єсі всі живуть в очікуванні фатального кінця, що невідворотно насувається. Розпадаються старі основи життя і поза і в душах людей, а нові ще не народжуються, у кращому разі вони невиразно передчуються, причому не лише молодими героями драми. Той самий Лопахін каже: "Інший раз, коли не спиться, я думаю: Господи, Ти дав нам величезні ліси, неосяжні поля, глибокі горизонти, і, живучи тут, ми самі повинні б по-справжньому бути велетнями". Подальше ставить людям питання, на яке вони, за своєю людською слабкістю, не в змозі дати відповіді. Є у самопочутті чеховських героїв відчуття якоїсь приреченості та примарності їхнього існування. З самого початку перед нами люди, що тривожно прислухаються до чогось невідворотного, що йде попереду. Це дихання кінця вноситься на початок п'єси. Воно не лише у відомій усім фатальній даті 22 серпня, коли вишневий сад буде продано за борги. Є в цій даті й інший, символічний зміст - абсолютного кінця тисячолітнього укладу російського життя. У світлі абсолютного кінця примарні їхні розмови, нестійкі та примхливо-мінливі стосунки. Люди ніби вимкнені на добру половину свого існування з набираючого темпу потоку життя. Вони живуть і відчувають півсили, вони безнадійно спізнюються, відстають.

Символічна та кільцева композиція п'єси, пов'язана з мотивом запізнення спочатку до приходу, а потім до відходу поїзда. Чеховські герої глухуваті по відношенню один до одного не тому, що вони егоїсти, а тому, що в їхній ситуації повнокровне спілкування виявляється просто неможливим. Вони б і раді достукатися один до одного, але щось постійно відкликає їх. Герої надто занурені в переживання внутрішньої драми, з сумом вогню дивуючись назад і з боязкими надіями вдивляючись уперед. Сьогодення залишається поза сферою їхньої головної уваги, а тому і на повну взаємну "прислуховливість" їм просто не вистачає сил. Російський театральний критик А. Р. Кугель на початку XX століття так охарактеризував основну атмосферу "Вишневого саду": "Всі, здригаючись і зі страхом озираючись, чогось чекають... Звуку струни, що лопнула, грубої появи босяка, торгів, на яких продадуть Вишневий сад.Кінець іде, наближається, незважаючи на вечори з фокусами Шарлотти Іванівни, танцями під оркестр і декламацією.Тому сміх не смішний, тому фокуси Шарлотти Іванівни приховують якусь внутрішню порожнечу.Коли ви стежите за імпровізованим балом Напевно знаєте, що зараз прийде хтось із торгів і оголосить про те, що вишневий сад проданий, - і тому ви не можете віддатися нероздільно у владу веселощів.Ось спосіб життя, як вона малюється Чехову. , насильницька, неминуча, і те, що ми вважали веселощами, відпочинком, радістю,- лише антракт в очікуванні підняття завіси над фінальною сценою... Вони живуть, мешканці "Вишневого саду", як у півсні, примарно, на межі реального та містичного . Ховають життя. Десь "лопнула струна". І наймолодші з них, що ледве розквітають, як Аня, немов причепурені на все біле, з квітами, готові зникнути і померти". Перед обличчям змін перемога Лопахіна - умовна перемога, як поразка Раневської - умовна поразка. Є в "Вишневому саду" щось і від чеховських інстинктивних передчуттів фатального кінця, що насувається на нього: "Я відчуваю, як тут я не живу, а засинаю або все йду, йду кудись без зупинки, як повітряна куля". всю п'єсу тягнеться цей мотив вислизає часу.Колись ми з тобою, сестро, спали ось у цій самій кімнаті, а тепер мені вже п'ятдесят один рік, як це не дивно", - каже Гаєв. "Так, час іде", - вторить йому Лопахін.

Час йде! Але кому судилося бути творцем нового життя, хто насадить новий сад? Життя не дає поки що відповіді на це питання. Готовність є ніби у Петі та Ані. І там, де Трофимов говорить про невлаштованість життя старої і кличе до життя нового, автор йому виразно співчуває. Але в міркуваннях Петі немає особистої сили, (208) в них багато слів, схожих на заклинання, а часом прослизає і якась порожня балакучість, схожа на балакучість Гаєва. До того ж він "вічний студент", "облізлий пан". Не такі люди опановують життя і стають творцями та господарями його. Навпаки, життя саме Петю неабияк потріпала. Подібно до всіх недотепів у п'єсі, він нескладний і безсилий перед нею. Молодість, недосвідченість та життєва непристосованість підкреслені і в Ані. Не випадково ж Чехов попереджав М. П. Ліліну: "Аня перш за все дитина, весела, яка до кінця не знає життя".

Отже, Росія, як вона бачилася Чехову межі двох століть, ще виробила у собі дієвий ідеал людини. У ньому зріють передчуття майбутнього перевороту, але поки до нього готові. Промінчики правди, людяності та краси є у кожному з героїв "Вишневого саду". Але вони такі розрізнені і роздроблені, що не в змозі висвітлити майбутній день. Добре таємно світить всюди, але сонця немає - похмуре, розсіяне освітлення, джерело світла не сфокусоване. У фіналі п'єси є відчуття, що життя кінчається всім, і це не випадково. Люди "Вишневого саду" не піднялися на висоту, якої вимагає від них випробування. А Чехов писав "Вишневий сад" напередодні революції 1905 року.

То була його остання драма. Навесні 1904 року здоров'я письменника різко погіршилося, передчуття не обдурили його. За порадою лікарів він вирушив на лікування до курортного німецького містечка Баденвейлер. Тут 2 (15) липня 1904 року Антон Павлович Чехов раптово помер на сорок п'ятому році життя. Запитання та завдання: Як вплинула на світовідчуття Чехова епоха 80-х років? Які суттєві особливості реалізму Чехова? Як ставився Чехов до праці самовиховання? Які враження дитячих років вплинули на формування його особистості та художнього таланту? Що відрізняло Чехова від його братів? Який вплив на творчість Чехова справила навчання на медичному факультеті Московського університету та подальша практика лікаря? Чим відрізняються ранні чеховські оповідання гумористичної белетристики його сучасників? Які особливості гумору раннього Чехова? Як переосмислює Чехов традиційні теми класичної російської літератури? Що змінюється у творчості Чехова другої половини 80-х? Поясніть чому Чехову не вдалося написати роман. У чому своєрідність народної теми у творчості Чехова другої половини 80-х? Чому Чехова залучає (*209) світовідчуття дитини? Чому повість "Степ" вважають підсумковою у творчості Чехова 80-х років? Які нові мотиви з'являються у творчості Чехова 90-х? Чому Чехов здійснив подорож на острів Сахалін? У чому своєрідність звернення Чехова до суспільної проблематики? Розкрийте широкий узагальнюючий сенс героїв та сюжету повісті Чехова "Палата No 6". Що нового вніс Чехов 90-х у зображення народного життя? Які зміни відбуваються у реалізмі пізнього Чехова (на матеріалі "маленької трилогії")? Як зображує Чехов процес духовного збіднення людини (на прикладі оповідання "Іонич")? Чим відрізняється "нова драма" Чехова від класичної європейської драми? У чому жанрова своєрідність "Вишневого саду"? Покажіть на конкретних прикладах двояке висвітлення всіх дійових осіб п'єси. Що приваблює та що насторожує вас у старих господарях вишневого саду? Чи можна бачити у Лопахіні справжнього господаря життя? Який глибинний конфлікт, який переживають всі герої без винятку, приглушує їх боротьбу за вишневий сад?

Розповідь «Іонич» - це історія про те, як непогана людина з добрими задатками перетворюється на тупого, жадібного і байдужого обивателя. Події відбуваються у місті С., де практично не трапляється нічого чудового. Існування городян однаково, нудно, буденно. Такою є російська провінційна дійсність кінця XIX століття. Як за таких обставин не втратити в собі людину, інтелігента? При знайомстві з Дмитром Іоничем Старцевим можна припустити, що його життя - звичайне поступальний розвиток героя від молодості до зрілості. Але по суті - це рух героя назад, поступове його спустошення, перетворення на байдужу, егоїстичну істоту. Чотири невеликі глави звернені до минулого: описуються перші кроки Старцева в місті С., його почуття до Катерини Іванівни Туркіної - Котика, початок користолюбної діяльності. Розповідь ведеться минулого часу. Тимчасові відрізки різні: «Минуло більше року», «Минуло чотири роки», «Минуло ще кілька років». Кожен з цих періодів представляє різні способи пересування Старцева; «йшов пішки, не поспішаючи»; «У нього була вже своя пара коней»; «Виїжджав вже не на парі, а на трійці з бубонцями». Останній, п'ятий розділ присвячений справжньому. Тепер, коли він, пухкий, червоний, їде на трійці з бубонцями, здається, що їде не людина, а язичницький бог. Упродовж цих глав «найталановитіша родина» Туркіних змінюється лише зовні. Віра Йосипівна, до кінця оповідання «сильно постаріла, з білим волоссям». Лакей Павло (Пава), якого не втомлюється демонструвати гостям господар, із чотирнадцятирічного хлопчика перетворився на вусатого чоловіка. Котик спочатку втратила «колишню свіжість та вираз дитячої наївності», а потім «помітно постаріла». Але протягом довгих років вони жили, не змінюючись внутрішньо. Майже символ цієї спільної нерухомості - незмінно бравий глава сім'ї Іван Петрович, який вимовляє одні й самі плоскі жарти. Вже в першій сцені знайомства з Туркіними їхня бездарність очевидна, але Старцеву приємно дивитися на їхні розваги. Він не помічає примітивності занять Туркіних, повторюючи: «Чудово! Цікаво». Внутрішній стан свіжої людини явно суперечить неприродній, позерській «інтелігентності» провінційної сім'ї. У другому розділі, через рік з невеликим, Старцев ще більше захоплюється Котиком. Дівчина подобається йому "своєю свіжістю, наївністю", хоча продовжує бездарно грати на роялі. Саме в цей час герой переживає єдиний у його житті піднесення почуттів: захоплюється природою, любить людей, наділяє найкращими якостями Катерину Іванівну. «Вона здавалася йому дуже розумною та розвиненою не за роками». Слово «здавалося» багато прояснює у відносинах головних героїв. Ми бачимо обмеженість Котика, нудьгу, що панує в її будинку, і розуміємо, що Старцев помиляється, вигадує образ дівчини. Проте закоханість у Котика відрізняє Старцева від нудних, ординарних людей. Зліт почуттів молодої людини досягає своєї межі. Болісно довго тягнеться для Старцева час. З провінційним світом, де всі не знають, чим себе зайняти, такий стан, що «літає», несумісний. Але зроблено пропозицію і отримано відмову Туркіної. Ще три дні Старців «не їв, не пив». А потім лише іноді згадував про Котика з лінивим: «Скільки клопоту, однак!» Щоправда, через чотири роки, коли Катерина Іванівна сама освідчилася йому в коханні, у Старцева в душі затеплився «вогник», але одразу погас. І він твердо вирішив: "А добре, що я тоді не одружився". Ці слова наголошують на неглибокості почуттів героя. Після відмови Котика час для лікаря йде зовсім непомітно. Пролітають роки. Старців неохоче ходить пішки, страждає на задишку і не виділяється серед городян. Він дає саму різку і справедливу оцінку Туркіним: «... якщо найталановитіші люди у всьому місті такі бездарні, то яким має бути місто?». Тепер Старцев свідомо протиставляє себе суспільству, прагне відгородитися від будь-яких його впливів і жити однією «розвагою» – рахувати гроші. Міщанські потреби зближують його з обивателями. Швидке переродження героя підготовлено більш як скромним духовним «багажом» його особистості. Був час, коли він міг відрізнити хорошу музику від поганої, знав поезію, мав шляхетні ідеали. Але, мабуть, вони були неміцні, неглибокі, легко розлучився з ними. На прикладі літературного героя, який на схилі років повністю деградував (його життя проходить тьмяно, без вражень, без думки, без кохання), Чехов переконує читача: людина гідна так називатися лише в тому випадку, якщо повною мірою відчуває та реалізує своє людське я». Автор закликає нас виробляти у собі силу опору обставинам, не зраджувати світлих ідеалів молодості та любові, зберігати у собі Людину.

У російській літературі досить часто письменники торкалися таких тем, які були актуальні для будь-якої епохи. Такі проблеми, порушені класиками, як уявлення про добро і зло, пошуки сенсу життя, вплив довкілля особистість людини та інші, завжди стояли у центрі уваги російської литературы. Чехов найбільш яскраво показав процес зміни людської душі під впливом середовища та прожитих років. Хто не мріяв у юності про такі піднесені ідеали, як честь, рівність, братерство, свобода, праця на користь суспільства.

Але минають роки, і людина повністю внутрішньо змінюється, бажаючи лише спокою та ситого, забезпеченого життя. Чехов перший розкрив соціальні причини цієї хвороби в оповіданні «Іонич». Дмитро Старцев, молодий, талановитий лікар, приїжджає на роботу після закінчення університету до губернського міста С. Дмитро Старцев працює в Деляжі, який розташований за дев'ять верст від міста. Старців усіма силами намагається бути корисним людям, він майже не буває у місті, весь свій час віддає роботі. Робота становить сенс його життя, заради неї він готовий забути про розваги, тому багато працює, не знаючи відпочинку. Але Чехов у якомусь іншому оповіданні висловив дуже вірну думку, що найчастіше досить швидко черствіють вчителі та лікарі. Одноманітні будні, сповнені нескінченних хворих, спочатку не дратують Старцева. Йому радять, як освіченій та інтелігентній людині, частіше бувати в місті, записатися в клуб, вхід куди був доступний лише верхівці міста, його знайомлять із сім'єю Туркіних, на думку місцевих обивателів, найталановитішою і незвичайною. Чехов невеликими штрихами малює цю «талановитість».

Плоскі гостроти глави родини Івана Петровича, бездарна гра доньки Катерини і надумані романи її матері зрозумілі Старцеву, але після лікарні, брудних мужиків приємно і спокійно було сидіти в м'яких кріслах і ні про що не думати. Лише за рік, приїхавши до них скова. Старців все частіше і частіше навідується до цього гостинного будинку. Він закоханий у доньку Туркіних, яку у сімейному колі називають Котиком. Дмитро ревнує, насилу переносить розлуку, готовий на все для неї, але Котик лише кокетує зі Старцевим, не відповідаючи на палкі почуття закоханого.

Старцев розуміє, що йому дорослій людині непристойно тягатися по кладовищах, отримувати записочки, як жовтому гімназисту, але тим не менш, він носиться по всьому місту, розшукуючи фрак, щоб зробити пропозицію Туркіної. Але навіть наприкінці цього нетривалого роману Старцевим, можливо, непомітно для нього, опановує тверезий розрахунок (Він думає: «А посагу вони, мабуть, дадуть чимало»). Після відмови лікар переживає не надто довго. Йому було лише «трохи соромно», що все так безглуздо і пішло скінчилося. Раніше у місті Старцева звали «поляк надутий», тим самим наголошуючи, що він чужий у цьому місті. Старців рідко з ким розмовляв у клубі, а частіше мовчки їв, уткнувшись у тарілку, бо, про що він говорив, все обивателями сприймалося як особиста образа.

Коли Старцев намагався говорити про користь праці, то кожен відчував у цьому закид собі. Обивателі міста зовсім нічого не робили. День і час йшли на карти, збіговиськи, неробство. Виїжджає з міста Котик, Старцев байдуже дізнається про цю втрату, згадуючи лише одне: «Скільки клопоту, однак». З того часу Дмитро втрачає інтерес до роботи. У місті має величезну практику, йому добре платять за візити. Він вечорами любить рахувати гроші, які заробив за день. У нього з'являються «нешкідливі» пристрасті: гра в віст, ненажерливість, жадібність, байдужість. Він уже не співчуває ближнім, як раніше, і дозволяє собі кричати на хворих і стукає палицею. У місті його вже по-домашньому називають «Іоничем», тим самим приймаючи його у своє середовище. Чехов, показуючи «найкращу» сім'ю Туркіних, як би підводить нас слідом за Старцевим зробити висновок: «Якщо найталановитіша сім'я така бездарна і дурна, то яке ж все місто?»

Ще гірше, ніж Туркіни, бо в цій милій родині є наліт хоч якоїсь інтелігентності. Старців не мав сім'ї, він, мабуть, просто заради задоволення і не знаючи, що робити з грошима, створював собі душевний комфорт, скуповуючи нерухомість. Чехов нас попереджає: «Не піддавайтеся згубному впливу середовища, не зраджуйте своїх ідеалів, бережіть у собі людину». Процес духовного вмирання Старцева тим тяжче, що він цілком усвідомлює, у яке мерзенне болото занурюється, але намагається боротися. Нарікаючи на навколишнє середовище, він мириться з нею. Навіть спогади про кохання не можуть розбудити напівсплячу душу Старцева.

Котик, повернувшись, бачить Старцева іншим, але їй хочеться заміж, тому вона чіпляється за минулі мрії. Старців же втомлено думає: «Добре, що я з нею не одружився». Йому вже не подобалося: і як сидить на ній сукня, і її манери, і абсолютно вся в ній справа в тому, що Старцев уже давно помер, і ніщо не може вивести його з духовної сплячки. Йому не шкода молодості, любові, нездійснених надій. Чехов написав історію нової форми важкої соціальної хвороби, яку вивчала російська література. Ім'я цієї хвороби – духовна деградація особистості.

Як досвідчений лікар, Старцев міг би поставити собі діагноз: розпад особистості внаслідок втрати життєвих ідеалів. Чехов, розуміючи трагізм дріб'язкової дійсності, неодноразово у своїх розповідях повторював: «Немає нічого тужливіше, образливіше вульгарності людського існування». Високу оцінку Чехову дали як його сучасники, а й письменники ХХ століття. Олексій Толстой сказав: "Чехов це Пушкін у прозі". І я думаю, що з цим твердженням важко не погодитись.