Урок герасим і муму щасливий рік. Система уроків з повісті І.С.Тургенєва "Муму" з використанням технології критичного мислення

Урок 39

ГЕРАСИМО ТА МУМУ. ЩАСЛИВИЙ РІК.

Цілі уроку:

Навчальна: навчити учнів оперативної роботи з текстом;

розкрити інший бік душі Герасима, його вміння піклуватися про слабку істоту, здатність протестувати проти несправедливості.

Розвиваюча : продовжити роботу з розвитку навичок спілкування у парах, формування комунікативної компетенції

Виховує: продовжити роботу з виховання інтересу учнів до творчості І. С. Тургенєва та його особистості;

Хід уроку.

  1. Оргмомент.
  2. Перевірка домашнього завдання.
  3. Вивчення нової теми Герасим та Муму.

Вступне слово вчителя.

Що ти хочеш? Відповідай, -

життя запитало мене.

Або щось мати, або щось зрозуміти.

Ні, я золото міняти,

Не бажаю на мідь

Мені важливіше зрозуміти, а не щось

Мати

Обійдуся без багатства, але доля мені пішла

Щедрий дар милуватися

Всім багатством землі.

Навчи безсторонністю,

Від пристрасті звільни

І людська доля відчути мені дозволь

Мені зрозуміти б, осягнути б

І в грозу, і в тиші

Красу та велич людської душі

Не пройти б мені повз

Вікон, які чекають на мене,

Не прийняти цівки диму за сяйво вогню.

Мені б у найщасливіших мудрість їх перейняти

Ось доля що пішли мені – уміння зрозуміти.

Лише такого багатства немає на світі ціни.

Дай мені дар докопатися до будь-якої глибини

Сьогодні на уроці ми продовжимо аналізувати розповідь Тургенєва «Муму», розберемося у почуттях та переживаннях Герасима.

Чим було прикрашене безрадісне життя Герасима після розлучення з Тетяною?

Яку роль зіграла у житті Муму? Чи важливо, що Герасим знайшов собаку відразу після від'їзду Тетяни?

(Нові радісні турботи розігнали похмурі думки, і Герасим «дуже задоволений був своєю долею».)

Переказати епізод, як Герасим знайшов Муму.

- Чи змінився з появою Муму сам Герасим? Як він доглядав свою вихованку? Робота з текстом.

(Сон став радісним і тихим, дуже був задоволений своєю долею…)

– Поясніть сенс слів: «Жодна мати так не доглядала свою дитину, як доглядав Герасим свою вихованку».

Чи можна цей рік життя героя назвати щасливим? У чому полягало щастя героя?(З моменту від'їзду Тетяни та появи Муму ніяких особливих подій не відбулося. Герасим спокійно працював, дбав про беззахисне цуценя, відчував радість від прихильності до нього Муму, відчував відповідальність за свою улюбленицю. Все це й становило щастя Герасима: бути комусь потрібним і піклуватися про когось.)

Розумний, добрий душею Герасим спробував подолати свою самотність. Йому, як і всім людям, хотілося бути щасливим, мати сім'ю. Але інші, котрі вважали його ущербність – глухоту і немота – перепоною повноцінного життя, вирішили, що не можна мати сім'ю.

Доля посилає Герасим Муму. Саме маленький песик тепер склав «сім'ю» героя. Завдяки Муму Герасим рік прожив щасливо.

Але щастя Герасима та Муму тривало недовго.

Переказ епізоду про зникнення Муму.

- Чому пані будь-що-будь вирішила прибрати собаку? Чим вона їй завадила?(Неслухняність)

– Чи вживає Герасим якихось заходів щодо порятунку Муму?

– Чому Герасим вирішує сам виконати наказ пані?

(Сили нерівні, всі проти нього, він не зможе вберегти Муму від людей пані. Виходу немає. Єдине, що він може зробити, – врятувати собаку від жорстокості та байдужих лакеїв, полегшити її страждання, бо розуміє, що наказ пані.)

Справді, а чому герой не втік від пані з собакою?

А коли до нього прийшло рішення втекти від пані та всіх тих, хто його оточував?(Відхід із життя улюбленої істоти послужив поштовхом до рішучих, самостійних дій героя.)

5. Робота в парах.

Перед вами на столах картки з текстом. Знайдіть у тексті помилку та виправте її.

Степан приніс блюдечко з молоком, поставив перед Муму, але Муму навіть не понюхала молока і все тремтіла і озирнулась.

Ах, яка ж ти! - Промовила пані, підходячи до неї, нахилилася і хотіла погладити її, а Муму облизала їй обличчя і завиляла хвостом.

Герасим глянув на нього, показав на собаку, зробив знак рукою біля своєї шиї, ніби затягуючи петлю, і з питаючим обличчям глянув на дворецького.

Так, так, - заперечив той, киваючи головою, - так, неодмінно.

Герасим опустив очі, потім раптом струснувся, знову вказав на Муму, яка весь час стояла біля нього, невинно помахуючи хвостом і з цікавістю поводячи вухами, повторив знак удушення над своєю шиєю і показав знак протесту, давши зрозуміти, що ніколи цього не зробить.

Обміняйтеся листочками, знайдіть у тексті правильну відповідь та оцініть сусіда.

6) Підсумок уроку Рефлексія.

Який Герасим вам подобається більше: на початку оповідання чи наприкінці? Чому?

(Виявлення особистісно-емоційного ставлення до героя)

«Чому І.С. Тургенєв змінив фінал реальної історії про двірника Андрія?

(Останній етап рефлексивної діяльності: ухвалити рішення, яке стає висновком)

(Автор кінцівкою оповідання висловлює своє торжество – перемогу Герасима як над гнітом пані, а й над собою, над звичкою терпіти і коритися, звичкою не мати і не сміти мати своїх рішень).

Сьогодні ми говорили про те, як самотнє і безрадісне життя Герасима в будинку пані було прикрашене щасливими місяцями спілкування зі справжнім вірним та чуйним другом – собакою. Здавалося, відтанула душа німого богатиря, і ми побачили його чуйною, ніжною і турботливою людиною. Але Тургенєв дає нам відчути, що щастя Герасима недовговічне.

Домашнє завдання. Чи правий письменник, називаючи Герасима чудовою людиною серед двірні?


Урок 30. І. С. Тургенєв. «МУМУ» ЄДИНИЙ

ЩАСЛИВИЙ РІК У ЖИТТЯ ГЕРАСИМА

Цілі діяльності вчителя: у співпраці з учнями простежити, як поводився Герасим у той рік, коли знайшов Муму, поспостерігати, які риси характеру героя проявляються у його ставленні до Тетяни та Муму.

Заплановані результати вивчення теми:

Предметні вміння: знати особливості змісту твору;вміти характеризувати літературного героя, зіставляти вчинки героїв оповідання, робити висновки, розмірковувати, формулювати свої враження від оповідання, у тому числі й у письмовій формі

Метапредметні УУД (універсальні навчальні дії):

Особистісні : освоює нові види діяльності, бере участь у творчому, творчому процесі; усвідомлює себе як індивідуальність та водночас як член суспільства.

Регулятивні : приймає та зберігає навчальне завдання; планує (у співпраці з учителем та однокласниками чи самостійно) необхідні дії, операції, діє за планом.

Пізнавальні : усвідомлює пізнавальну задачу; читає та слухає, витягує потрібну інформацію, а також самостійно знаходить її в матеріалах підручників, робочих зошитів.

Комунікативні : задає питання, слухає та відповідає на запитання інших, формулює власні думки, висловлює та обґрунтовує свою точку зору.

Хід уроку

I . Перевірка домашнього завдання (Див. попередній урок).

I I. Читання II глави.

Аналіз тексту з питань:

1. Що змусило Герасима так тепло попрощатися з Тетяною?

2. Чому Тетяна, завжди байдужа, у момент від'їзду «... розплакалася і, сідаючи в воз, по-християнськи тричі поцілувалася з Герасимом»?

3. Що змусило Герасима підхопити цуценя, що тоне?

4. Поясніть фразу «Жодна мати так не доглядає свою дитину, як доглядав Герасим свою вихованку».

5. Розкажіть про життя Муму поруч із Герасимом.

6. Чи можна цей рік життя героя назвати щасливим? У чому полягало щастя героя?(З моменту від'їзду Тетяни та появи Муму ніяких особливих подій не сталося. Герасим спокійно працював, дбав про беззахисне цуценя, відчував радість від прихильності до нього Муму, відчував відповідальність за свою улюбленицю. Все це й становило щастя Герасима: бути комусь потрібним і піклуватися про когось.)

ІІІ. Короткий переказ тексту за планом:

1. Герасим у Москві.

2. Любов до Тетяни.

3. Від'їзд Тетяни та Капітона.

4. Порятунок цуценя з прибережної тину.

5. Найщасливіший рік у житті Герасима.

Розумний, добрий душею Герасим спробував подолати свою самотність. Йому, як і всім людям, хотілося бути щасливим, мати сім'ю. Але інші, котрі вважали його неповноцінність - глухоту і немота - перепоною для повноцінного життя, вирішили, що йому не можна мати сім'ю.

Доля посилає Герасим Муму. Саме маленький песик тепер склав «сім'ю» героя. Завдяки Муму Герасим рік прожив щасливо.

Домашнє завдання : підготувати короткий переказ відIVглави остаточно повісті.

Тема. І. С. Тургенєв. "Му му".

Єдиний щасливий рік у житті Герасима.

Цілі уроку:

Навчальна: навчити учнів оперативної роботи з текстом;

розкрити інший бік душі Герасима, його вміння піклуватися про слабку істоту, здатність протестувати проти несправедливості.

Розвиваюча : продовжити роботу з розвитку навичок спілкування у парах, формування комунікативної компетенції

Виховує: продовжити роботу з виховання інтересу учнів до творчості І. С. Тургенєва та його особистості.

Єдине справжнє щастя в житті - це жити для інших.

Л.Н.Толстой.

Хід уроку.

I.Оргмомент.

II.Перевірка домашнього завдання.

    Коли і де народився І.С.Тургенєв?

    Як називається маєток І.С.Тургенєва?

    Яку клятву дав І.С.Тургенєв?

    Що вона означає?

    У якому році написав оповідання "Муму"?

    Які ще твори написав І.С.Тургенєв?

    Хто головний герой оповідання "Муму"?

    Який Герасим?

IIIВивчення нової теми

Сьогодні на уроці ми продовжимо аналізувати розповідь Тургенєва «Муму», розберемося у почуттях та переживаннях Герасима.

1. Чим було прикрашене безрадісне життя Герасима після розставання з Тетяною?

2. Яку роль зіграла у житті Муму? Чи важливо, що Герасим знайшов собаку одразу після від'їзду Тетяни?

(Нові радісні турботи розігнали похмурі думки, і Герасим «дуже задоволений був своєю долею».)

3. Переказати епізод, як Герасим знайшов Муму.

4. Чи змінився з появою Муму сам Герасим? Як він доглядав свою вихованку?Робота з текстом.

(Сон став радісним і тихим, дуже був задоволений своєю долею…)

5. Поясніть сенс слів: «Жодна мати так не доглядала свою дитину, як доглядав Герасим своєї вихованкою».

6. Чи можна цей рік життя героя назвати щасливим? У чому полягало щастя героя?(З моменту від'їзду Тетяни та появи Муму ніяких особливих подій не відбулося. Герасим спокійно працював, дбав про беззахисне цуценя, відчував радість від прихильності до нього Муму, відчував відповідальність за свою улюбленицю. Все це й становило щастя Герасима: бути комусь потрібним і піклуватися про когось.)

Розумний, добрий душею Герасим спробував подолати свою самотність. Йому, як і всім людям, хотілося бути щасливим, мати сім'ю. Але інші, котрі вважали його ущербність – глухоту і немота – перепоною повноцінного життя, вирішили, що не можна мати сім'ю.

Доля посилає Герасим Муму. Саме маленький песик тепер склав «сім'ю» героя. Завдяки Муму Герасим рік прожив щасливо.

Але щастя Герасима та Муму тривало недовго.

7. Переказ епізоду про зникнення Муму.

8. Чому пані будь-що-будь вирішила прибрати собаку? Чим вона їй завадила?(Неслухняність)

9. Чи вживає Герасим якихось заходів щодо порятунку Муму?

10. Чому Герасим вирішує сам виконати наказ пані?

(Сили нерівні, всі проти нього, він не зможе вберегти Муму від людей пані. Виходу немає. Єдине, що він може зробити, – врятувати собаку від жорстокості та байдужих лакеїв, полегшити її страждання, бо розуміє, що наказ пані.)

11. Яке запитання вам хочеться поставити автору?

12. Справді, а чому герой не втік від пані з собакою?

13.А коли до нього прийшло рішення піти від пані та всіх тих, хто його оточував?(Відхід із життя улюбленої істоти послужив поштовхом до рішучих, самостійних дій героя.)

IV. Фізхвилинка

V. Робота в парах .

Перед вами на столах картки з текстом. Знайдіть у тексті помилку та виправте її.

Степан приніс блюдечко з молоком, поставив перед Муму, але Муму навіть не понюхала молока і все тремтіла і озиралася, як і раніше.

Ах, яка ж ти! - Промовила пані, підходячи до неї, нахилилася і хотіла погладити її, а Муму облизала їй обличчя і завиляла хвостом.

Герасим глянув на нього, показав на собаку, зробив знак рукою біля своєї шиї, ніби затягуючи петлю, і з питаючим обличчям глянув на дворецького.

Так, так, - заперечив той, киваючи головою, - так, неодмінно.

Герасим опустив очі, потім раптом струснувся, знову вказав на Муму, яка весь час стояла біля нього, невинно помахуючи хвостом і з цікавістю поводячи вухами, повторив знак удушення над своєю шиєю і показав знак протесту, давши зрозуміти, що ніколи цього не зробить.

Обміняйтеся листочками, знайдіть у тексті правильну відповідь та оцініть сусіда.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

1. Який Герасим вам подобається більше: на початку оповідання чи наприкінці? Чому?

(Виявлення особистісно-емоційного ставлення до героя)

2. «Чому І.С. Тургенєв змінив фінал реальної історії про двірника Андрія?

(Останній етап рефлексивної діяльності: ухвалити рішення, яке стає висновком)

(Автор кінцівкою оповідання висловлює своє торжество – перемогу Герасима як над гнітом пані, а й над собою, над звичкою терпіти і коритися, звичкою не мати і не сміти мати своїх рішень).

Сьогодні ми говорили про те, як самотнє і безрадісне життя Герасима в будинку пані було прикрашене щасливими місяцями спілкування зі справжнім вірним та чуйним другом – собакою. Здавалося, відтанула душа німого богатиря, і ми побачили його чуйною, ніжною і турботливою людиною. Але Тургенєв дає нам відчути, що щастя Герасима недовговічне.

Домашнє завдання . Чи правий письменник, називаючи Герасима чудовою людиною серед двірні?

Підбиття підсумків уроку

Учні виставляють оцінки один одному, вчитель доповнює коментарі до оцінок.

Технологічна карта уроку літератури у 5 класі вчителя російської мови та літератури МБОУ «Грахівська ЗОШ ім. А.В. Марченко» Серебренникової Галини Іванівни

Тема

Знайомство з головними героями оповідання І.С. Тургенєва "Муму". Образ пані та Герасима.

В.Я.Коровіна, В.П.Журавльов

Цілі

освітня:

проаналізувати першу частину оповідання (образ пані та Герасима);розглянути позицію автора та художньо-образотворчі засоби, що допомагають розкрити образи героїв; формування пізнавальних УУД;

розвиваюча : розвивати вміння прислухатися, вдивлятися у слово художнього твору, удосконалювати вміння аналізу літературного твору як художнього цілого у його історико-літературній обумовленості з використанням понятійної мови літературознавства; розвивати навички дослідницької роботи, критичного мислення мислення, роботи з текстом; формування регулятивних, комунікативних УУД;

виховна : виховувати духовно розвинену особистість, готову до самопізнання та самовдосконалення, здатну до творчої діяльності, формувати гуманістичне світогляд, громадянську позицію, любов і повагу до літератури;формування особистісних УУД

Основні поняття

Літературний герой, портрет, прототип, метафора, порівняння, гіпербола, кріпацтво, дворянство, кріпаки, челядь, двірня, дворовий; анібалова клятва.

Міжпредметні зв'язки

Образотворче мистецтво, мультиплікація

Ресурси:

Наочний матеріал, підручник,

презентація, інтернет-ресурси

Тип уроку

Урок відкриття нових знань

Форма уроку

Урок – дослідження

Форма роботи учнів

Групова, колективна

Заплановані результати :

Особистісні : розвиток пізнавальної активності учнів; формування морально-етичного оцінювання та емпатії як розуміння почуттів інших людей та співпереживання ним, а також живого інтересу до досліджуваного.

Метапредметні

Пізнавальні:розширити уявлення дітей про життя кріпаків у Росії 19 століття; виховувати думаючу, небайдужу людину та читача; формування вміння критично мислити, аналізувати, оцінювати прочитане.

Регулятивні:вміння працювати за запропонованим учителем планом, формулюючи питання щодо навчального матеріалу, виду діяльності, в яких виникли труднощі; формування здатності приймати навчальну мету та завдання, планувати їх реалізацію, прогнозувати.

Комунікативні:продовження роботи з формування вміння висловлювати свої думки в оціночному судженні, використовуючи різні художні засоби відповідно до конкретної комунікативно-мовленнєвої ситуації, будувати монологічне доказове висловлювання, поважати думку висловлюючого.

Предметні :

У пізнавальній (інтелектуальній) сфері:

розуміння ключових проблем оповідання І.С. Тургенєва «Муму», пов'язаних з образами пані та Герасима; розуміння зв'язку творів з епохою їх написання, виявлення закладених у них позачасових, неперехідних моральних цінностей та їх сучасного звучання; формування навичок складання розповіді про героя, лексичну роботу, роботи з ілюстраціями; володіння елементарною літературознавчою термінологією під час аналізу літературного твору;

У ціннісно-орієнтаційній сфері:

залучення до духовно-моральних цінностей російської класичної літератури; розвиток уміння висловити свої думки, оцінити вчинок героя - узагальнювати, робити висновки.

У сфері фізичної діяльності:сприйняття на слух літературних творів різних жанрів, осмислене читання та адекватне сприйняття; вміння відповідати на запитання щодо прослуханого чи прочитаного тексту; створювати усні монологічні висловлювання різного типу; вміння вести діалог

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Використовувані методи, прийоми, форми

Діяльність учнів

УУД, що формуються

I.

Організаційний момент

Ціль: включення в діяльність; емоційний настрій

Вітання.

Здрастуйте, хлопці! Рада вас усіх бачити! Давайте посміхнемося один одному і подивимося так, ніби ви вперше побачились і хочете познайомитись. Уважно подивіться один на одного. Не забувайте: ви ж уперше бачите один одного. Подумки побажайте один одному гарного настрою, впевненості в собі, хороших результатів. Запам'ятайте цей стан, цей момент. Сідайте!

Вітання

Привітання, перевірка готовності до уроку

Комунікативні УУД: формуємо вміння слухати та розуміти інших

ІІ.

Актуалізація вивченого. Перевірка домашнього завдання

Ціль: актуалізація знань

Діти подивіться на екран. Що ви бачите? (На слайді алея парку, дорога, що йде вдалину)

Дорогу.

Алея парку.

Як ви вважаєте, чому я обрала таке оформлення початку нашого уроку? Які у вас виникають асоціації?

Цією алеєю любив гуляти І. С. Тургенєв, розмірковувати про свої твори.

Дорога – це шлях героїв творів Тургенєва.

Ви маєте рацію. А ще дорога - це наш з вами шлях, як читачів, яким нам належить пройти разом з автором та його героями. Шлях це непростий, але дуже цікавий. Наприкінці цього шляху нам відкриється багато таємниць. Поки що ми з вами стоїмо на початку цієї дороги. Перший крок було зроблено на минулому уроці-знайомстві з біографією та історією створення оповідання "Муму".

А що ви робили вдома?

Складали товсті та тонкі питання щодо змісту уроку, читали початок оповідання «Муму», складали словничок незрозумілих слів

Робота в парах:

Діти, працюючи зараз у парах, обговоріть складені питання та виберіть найкращі. Поставте запитання класу.

- Молодці! Ви постаралися. Дуже цікавими стали питання. Це вміння нам дуже потрібне. Як думаєте, чому? Навіщо

- Запитуючи, ми думаємо, сперечаємося, досліджуємо, знаходимо відповідь

- А як ви вважаєте, це вміння нам знадобиться у житті? Для чого?

- Щоб уміти спілкуватися.

- Щоб нас розуміли правильно

- Щоб досягти мети.

- Ви абсолютно праві.

Слово вчителя

Проблемне питання

Створення проблемної ситуації та її вирішення

Робота в парах

Прийом «Товсті та тонкі питання» (технологія розвитку критичного мислення)

Відповідають на проблемне питання

Працюють у парах

Пізнавальні УУД:

Комунікативні УУД:

Регулятивні УУД:

Особистісні УУД:

ІІІ. Мотивація до навчальної діяльності. Цілепокладання

Мета: визначення змістовних рамок уроку

Як ви вважаєте, яким буде наш наступний крок по дорозі знайомства?

Ознайомитимемося з твором.

З чого розпочнеться знайомство з твором?

Зі знайомства з героями.

Абсолютно вірно! Наш сьогоднішній урок – урок-знайомство з героями оповідання І.С.Тургенєва «Муму»

Спробуйте сформулювати завдання, які ми маємо виконати на сьогоднішньому уроці.

На що ми звертаємо увагу при знайомстві?

Давайте проведемо невеликий експеримент. Закрийте, будь ласка, очі. Згадайте початок уроку. Пам'ятаєте, ми знайомилися одне з одним? Перевіримо, наскільки ви уважні!

Женя, у Свєти сьогодні дві кіски чи одна?

Юля, якого кольору очі у Тимура?

Олександра, Єгор сьогодні у костюмі чи жилетці? І т.д.

А тепер розплющте очі. Ви були уважні?

Мета мого експерименту: розвиток уваги, уваги до деталей у тексті, довкола нас. Навіщо бути уважним?

Прийом створення проблемної ситуації та їїРішення

Ігровий прийом (експеримент)

Постановка мети та завдань уроку

Формулюють тему уроку

Ставлять собі навчальні завдання

Пізнавальні УУД: формуємо вміння отримувати інформацію; виявляти сутність, особливості об'єктів; формуємо вміння з урахуванням аналізу об'єктів робити висновки;

Комунікативні УУД: формуємо вміння оформлювати свої думки у усній формі;Регулятивні УУД: формуємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з представленим матеріалом; формуємо вміння оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання;формуємо вміння прогнозувати майбутню роботу; формуємо вміння здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Особистісні УУД: формуємо мотивації до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності;

IV. Творче застосування та добування знань у новій ситуації

Мета: розвиток читацьких умінь

Робота з образом пані.

Читання 1 абзацу тексту.Складання кластера«Пані»

Обговоріть у парах, на що звертає увагу автор під час опису пані?

Учні обговорюють у парах зміст кластера «Пані»

Яке враження викликала у вас пані? Якими засобами досягає автор такого враження?

А тепер я пропоную подивитись фрагмент мультфільму. Порівняйте текст та фрагмент м/ф

Робота з образом Герасима

«Пані взяла його з села», - читаємо ми в тексті. Що означає взяла? Чи можна людину «взяти»?

На що цією фразою звертає увагу Тургенєв?

На те, що вона – господиня, а Герасим – її кріпак

На залежність Герасима

Як ви вважаєте, це нормальне явище? Що хотів донести до читачів автор?

Це суперечить нормальним людським стосункам. Це не відповідає нормі, виходить за рамки

Тургенєв показує протиприродність таких відносин. Так не має бути. Проти цього Тургенєв боровся все своє життя

2. «З числа всієї її челяді найпрекраснішим обличчям був двірник Герасим», - пише Тургенєв.

- Що означає «чудова особа»? Чи справді Герасим був таким?

Перевірка домашнього завдання: вибіркове переказ

1 ряд - зовнішність Герасима; опис комірчини(

2 ряд - життя на селі (заняття, ставлення до праці)

3 ряд - життя у місті (обов'язки, ставлення до обов'язків)

3. « Він не розумів, що з ним таке діється»

Що мав на увазі Тургенєв?

Емоційний стан героя.

У чому незвичність його ситуації?

Він глухонімий. Він не може висловити, що відчуває словами.

Яким чином ми дізнаємося про почуття героя?

Через дії Герасима, через порівняння, які використовує автор.

Абсолютно вірно! Знайдіть дієслова та порівняння, що передають стан героя.

Проблемний, частково-пошуковий

створення проблемної ситуації та її вирішення,

робота з текстом,

словесне малювання, виразне читання,

робота з творами образотворчого мистецтва,

прийом взаємоконтролю

Робота у парах.

Упорядкування кластера.

Робота зі словничками.

Перегляд фрагмента м/ф.

Порівняння вражень.

Усне малювання.

Пізнавальні УУД: формуємо вміння отримувати інформацію з ілюстрацій, текстів;формуємо вміння виявляти особливості текстів;формуємо вміння з урахуванням аналізу об'єктів робити висновки;формуємо вміння знаходити відповіді питання у тексті.

Комунікативні УУД: формуємо вміння слухати та розуміти інших;формуємо вміння будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань;формуємо вміння оформлювати свої думки у усній формі;формуємо вміння працювати у парах

Регулятивні УУД: формуємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника;формуємо вміння оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання;формуємо вміння прогнозувати майбутню роботу (складати план); формуємо вміння здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Особистісні УУД: формуємо вміння виявляти своє ставлення до подій, висловлювати свої емоції;формуємо мотивації до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності; формуємо вміння оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.

V. Підсумок уроку. Мета – зафіксувати зміст уроку

Отже, ми зробили ще один крок на шляху знайомства з художнім твором. Повернімося до поставлених цілей і завдань. Як ви вважаєте, ми впоралися з наміченим?

Щоб дізнатися, що ж ви дізналися про Герасим (а саме він знаходиться в центрі уваги автора), складіть синквейн на тему Герасим.

Проблемний, створення проблемної ситуації та способи її вирішення

Прийом «Сінквейн»

Підбивають підсумки.

Складають синквейн.

Пізнавальні УУД: формуємо вміння виявляти сутність, особливості об'єктів; формуємо вміння з урахуванням аналізу об'єктів робити висновки;Комунікативні УУД: формуємо вміння слухати та розуміти інших; формуємо вміння будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань;формуємо вміння оформлювати свої думки у усній формі;Регулятивні УУД: формуємо вміння оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання;формуємо вміння здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію;Особистісні УУД: формуємо мотивації до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності;

VI. Домашнє завдання

Вибери собі завдання

1-в. Переказ на тему «Герасим та Тетяна» або «Товсті та тонкі питання»

2-в. Переказ на тему «Герасим і Муму» або «Тонкі та товсті питання»

Прийом свободи вибору завдання

Вибирають собі завдання

Особистісні УУД: формуємо мотивації до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності;

VII.Рефлексія

1.У групі я працював активно \ пасивно
2.Своєю роботою на уроці я задоволений
3. Урок для мене здався коротким довгим
4.За урок я втомився\не втомився
5.Мій настрій став кращим\стало гірше
6.Матеріал уроку мені був зрозумілий\не зрозумілий, корисний\не корисний, цікавий\не цікавий
7.Домашнє завдання мені здається легким\важким

Прийом тестування

Зазначають результат роботи на уроці

Регулятивні УУД: формуємо вміння оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання;формуємо вміння здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію;

Синквейни

Бариня.

Шалена, норовлива.

Командує, карає, вередує.

Усі виконують забаганки пані.

Старушонка.

Єгоров Денис, 5Б

Бариня.

Зла, байдужа.

Наказує, розлучає, ненавидить.

Найшанованіша жінка в будинку.

Шкідлива.

Бурундуків Олександр, 5В

Бариня.

Самотня, владна.

Наказує, карає, гнітить.

Суворість і неввічливість - основні риси.

Експлуататор.

Савіна Дар'я, 5Б

Герасим.

Працьовитий, добродушний.

Забирав, любив, захищав.

Найдобріша людина в будинку.

Покірний?

Сперанський Василь,5В

Кріпосне право.

Безжальне, несправедливе.

Підкоряло, мучило, вбивало.

Воно забирало волю у багатьох.

Боління.

Булдакова Поліна, 5В

Герасим.

Працьовитий, сильний.

Працює, дбає, йде.

Він був вільний душею.

Богатир.

Лебедєва Аліна, 5В

Бариня.

Кам'яна, зла.

Доживала, побачила, наказала.

Її вечір був чорніший за ніч.

Стара.

Єфремова Єлизавета, 5В

Кріпосне право.

Жорстоке, криваве.

Святкувало, вдарило, поневолило.

Страшний час для селян.

Бездушність...

Смілова Дар'я, 5В

Розділи: Література

Клас: 5

Мета уроку: працюючи над образом Герасима, показати його вміння піклуватися про слабку істоту - Муму; осмислити зміни у душі головного героя, здатність протестувати проти несправедливості; показати потворність суспільних відносин, заснованих на особистій залежності людини від людини, розкрити трагізм долі кріпаків.

Завдання:

  • навчальні: навчати зіставленню текстової інформації та художнього образу, формувати навички виразного читання, художнього переказу, лексичної роботи,
  • розвиваючі: формувати вміння оцінювати вчинки героя через емоційне сприйняття; розвивати логічне мислення учнів через проблемні питання; розвивати вміння учнів співвідносити вчинок з художнім чином героя; навчити навичкам дослідницької діяльності та роботі з текстом, розвивати усне мовлення учнів, розвивати вміння узагальнювати вивчене.
  • виховні:виховувати почуття співчуття героя, формувати почуття співчуття; формування комунікативної компетенції

Особистісні УУД: формування шанобливого ставлення до іншої думки; розвиток мислення, уваги, фонематичного слуху; розвиток самостійності та особистої відповідальності за результати своєї діяльності, доброзичливості.

Метапредметні результати:

  • регулятивні УУД:самостійно формулювати тему та цілі уроку; мати здатність до цілепокладання.
  • пізнавальні УУД: формувати вміння усвідомлювати значущість читання для подальшого навчання, розуміти мету читання;
  • комунікативні УУД: формувати вміння аргументувати своє припущення, переконувати та поступатися; формувати вміння домовлятися, знаходити загальне рішення; володіти монологічною та діалогічною формами мови; слухати та чути інших.

Методи:проблемно-пошукові (що спонукає та підводить до діалогу), метод самостійної роботи з текстом, наочний метод (презентація).

Прийоми:діалог, коментоване читання, промовисте читання, фронтальне опитування, художнє переказ, синквейн.

Засоби навчання:комп'ютер, проектор, презентація, підручник, уривок із мультиплікаційного фільму “Муму” режисера Валентина Караєва.

Тип уроку:комбінований

Форми роботи учнів: індивідуальна, фронтальна.

Технічне обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор

Хід уроку

Жодна мати так не доглядала свою дитину,
як доглядав Герасим свою вихованку.
І.С.Тургенєв “Муму”

1. Слово вчителя.

Вітаю. Перевірте, чи ви готові до уроку. Сідайте.

Сьогодні ми маємо особливий урок. До нас прийшли гості. Подаруйте їм свої посмішки, свою активну роботу. Почнемо заняття. Бажаю, щоб сьогоднішній урок приніс вам лише радість відкриттів.

2. Мотиваційно-організаційний етап. (Див. Додаток 1).

Слайд 1. На слайді ви бачите тему уроку Герасим і Муму. Моральне перетворення Герасима”

Подумайте, про що сьогодні йтиметься на уроці? (І тільки? Розмова сьогодні йтиме про почуття глухонімого героя)

Виділіть ключове слово у назві уроку (Перетворення).

Визначимо цілі та завдання уроку (Сьогодні на уроці, працюючи над образом Герасима, постараємося осмислити зміни в душі головного героя. Для того ми виконуватимемо різні види роботи)

Як ви думаєте, а чого чекаю я від вас? (що ви активно працюватимете на уроці, розмірковуватимете, зіставлятимете, покажете всі свої вміння).

3. Слово вчителя.

Часто розповідь І.Тургенєва “Муму” залишається в пам'яті читачів страшною історією про втопленого собаку, викликаючи здивоване запитання: “Чому ж Герасим не пішов разом із нею до села?”. (Питання написане на дошці)

На це запитання намагатимемося відповісти під час уроку. А для цього ми спробуємо зрозуміти вчинки Герасима, розібратися в людських стосунках, які відбувалися за часів Тургенєва.

4. Повторення раніше вивченого матеріалу.

Згадаймо, як оточуючі ставилися до Герасима? (боялися, не любили)

А чи любив когось Герасим? (Тетяну)

За що він її кохав? (добра, беззахисна, лагідна, щось спільне з Герасимом)

Здавалося б, Герасим знайшов своє щастя. Але що сталося? (Пані видає Тетяну заміж за Капітона)

А чи варто йому поборотися за своє щастя?

Чому Герасим не втік від пані? (він кріпак, він сам нічого не вирішує, у нього є почуття обов'язку, він чесний, відповідальний, у ньому закладений рабський дух від народження, цей покірний велетень)

Висновок: Після того, як у Герасима забирають його кохання, він знову залишається один, відгороджується від людей, стає похмурим і похмурим. Але він не затаїв злості на Тетяну та Капітона.

5. Вивчення нової теми. Герасим та Муму.

Незабаром життя Герасима зробило крутий поворот.

Що це було? (Герасим знайшов Муму).

Як це відбулося? Давайте згадаємо цей епізод (Перевірка дом.задания – учень переказує епізод як Герасим знайшов Муму) - стр.33

Яку роль відіграла у житті Герасима Муму? (Нові радісні турботи розігнали похмурі думки, і Герасим "дуже задоволений був своєю долею" Герой відчуває потребу піклуватися про когось, відчувати, що його потребують. Муму принесла почуття радості та щастя Герасиму).

Як герой доглядав свою вихованку? У тексті є пропозиція, яка розповідає про це. Знайдіть та прочитайте його виразно.

Чи може хтось із вас сказати, який художній засіб використовує Тургенєв? (порівняння)

Навіщо він його використовує? (Показати силу любові Герасима до собаки Муму)

Поясніть зміст цих слів: “Жодна мати так не доглядала свою дитину, як доглядав Герасим своєї вихованкою” (все найкраще для неї, оберігав).

Висновок: Життя для головного героя наповнилося новим змістом – турботою про дорогу істоту.

Але щастя Герасима та Муму тривало недовго.

Що ж сталося? Сталося нещастя - пропав собака.

Як пропала Муму? Нагадай нам про це... (переказ епізоду про зникнення Муму - дом.зад переказ учня. стор.39)

А чому пропала Муму? Спробуємо розібратися.

Монолог учениці у ролі пані.

(Скажи, будь ласка, що це за собака у нас на дворі всю ніч гавкав? Мені спати не давала! Не знаю, чи німого, чи іншого кого, тільки спати мені не дала. Та я і дивуюся, на що така прірва собак! Бажаю знати. Адже є у нас двірський собака? Ну, чого ще, на що нам ще собака? Тільки одні заворушення заводити. Старшого немає в будинку – ось що. я підійшла до вікна, а вона в палісаднику лежить, якусь гидоту притягла, гризе - а в мене там троянди посаджені ... Щоб її сьогодні ж тут не було ... Чуєш? Сьогодні ж!

Чому і як змінилося ставлення пані до собаки?

- Чому пані будь-що-будь вирішила прибрати собаку? Чим вона їй завадила? (Неслухняність) (Пані, знаючи, як прив'язаний Герасим до Мума, віддає жорстокий наказ, її не хвилювало, що відчуватиме Герасим. Адже він був для неї звичайним кріпаком, а значить – вона могла робити з ним та його долею що завгодно, за своїм бажанням) .

Слово вчителя: Незважаючи на те, що зовнішнє ставлення пані до Герасима залишилося незмінним, але вона задумала зло, не думаючи про те, що завдасть Герасиму нестерпного болю.

Така поведінка людини називається лицемірством.

Лексична робота

Лицемірство - негативна моральна якість, коли свідомо аморальним вчинкам приписуються піднесені мотиви та людинолюбні цілі. Лицемірство протилежне чесності, прямоті, щирості.

Хто ще з героїв лицемірить стосовно інших? (двірня, челядь)

Слово вчителя

Ми бачимо, що в оповіданні щира, чесна людина лише Герасим.

Подумайте, як цій людині живеться серед лицемірів?

А що породжує нещирість, лицемірне ставлення між людьми? (кріпосне право)

При кріпацтві, щоб вижити, потрібно лицемірити.

Герасим жорстока людина?

Як ви оцінюєте рішення Герасима самому виконати наказ пані – прибрати Муму? (Це рішення далося йому нелегко. Він не міг допустити, щоб хтось знущався з його улюбленої істоти, щоб вона повільно й болісно вмирала. Зверніть увагу: як болісно їхнє розставання.

Виходу немає. Герасим дуже любив Муму, і те, що він наважився позбавити її життя, каже про величезну силу волі героя.Якщо їй судилося загинути, то це краще зробить він сам. Прийняти таке рішення може лише вільна, незалежна людина)

Згадайте сцену прощання Герасима та Муму. Автор дуже докладно та ретельно описує всі дії героїв, їх рухи. Чому? (Це дуже важке прощання, прощання з близькою, рідною істотою. Чи могла жорстока людина так прощатися. Ні, так може прощатися тільки сильна людина)

А коли, як ви думаєте, до нього прийшло рішення втекти від пані та всіх тих, хто його оточував? ( Так як Герасим глухонімий, у нього загострено почуття уваги, спостережливість. Напевно, це рішення назріло тоді, коли в нього відібрали Тетяну, а далі коли прощався з Муму в шинку. Все в нього було, окрім кохання. Те, що сталося з Герасимом, назавжди позбавило можливості бути щасливим, назавжди відгородило його від людей. Він вважає за краще жити бобилем і більше не заводить собі жодного собаки. Ця душевна травма залишилася з ним протягом усього життя).

Подивимося фрагмент мультфільму "Муму" ("Догляд Герасима") (див. Додаток 2, перегляд з 16 хвилини)

Які почуття викликає у вас фрагмент, що пролунав?

Що допомагає передати ці почуття? (музика)

Із чим асоціюються удари дзвону? (рішення дозріло)

Скільки разів лунає дзвін? (3 рази)

Де ще ми зустрічаємося із триразовими повторами? (у казці)

Після третього удару, коли відчиняються двері, обличчя Герасима висловлює інші почуття – він вільний, він особистість. Рішення уникнути барині – сильне рішення.

А якби він умів говорити, як ви думаєте, щоб він сказав пані? (Я вільний!)

Так, сцена відходу Герасима не залишає нікого з нас байдужими.

Повернемося до питання: "А чому герой не пішов від пані з собакою?" (тоді ще рішення піти не було, а Муму вже втопив)

З ким порівнює Тургенєв Герасима у заключній частині оповідання? (З левом, стор.48, порівняння)

Виразно прочитайте цей опис.

Чому саме з левом? ( Лев – символ хоробрості та оновлення, вільний звір, він дитя природи, так само, як і Герасим, він почувається щасливим тільки на лоні природи)

Своїм відходом у село протестує проти дій пані. Він більше не може миритися з тим становищем, в якому опинився.)

Повернемося до теми уроку.

Який Герасим вам подобається більше: на початку оповідання чи наприкінці? Чому?

Висновок: Сьогодні ми говорили про те, як самотнє та безрадісне життя Герасима в будинку пані було прикрашене щасливими місяцями спілкування зі справжнім вірним та чуйним другом – собакою. Здавалося, відтанула душа німого богатиря, і ми побачили його чуйною, ніжною і турботливою людиною. Але Тургенєв дає відчути нам, що щастя Герасима недовговічне, оскільки поки живе кріпацтво, людина залишається залежним, але настає момент, коли людина знаходить у собі сили звільнитися від цієї залежності і стає духовно вільним. І допомагає людині перетворитися на любов – любов до життя.

Рефлексія.

Будь ласка, все встаньте біля робочих столів і дайте відповідь на моє останнє запитання, але без слів, тільки рухами.

Якщо вам було нудно, не цікаво, підніміть руки вгору.

Якщо ви почували себе добре, то лясніть у долоні.

Якщо ви здобули на уроці нові знання, тоді сядьте на свої місця.

Будинок. Завдання роздруковане на листочках:

Я навмисно даю вам це завдання додому, щоб ви осмислили, яке перетворення сталося з Герасимом (бо це дуже важливо)

1. Синквейн "Преображення"

Завдання на вибір

2.Написати твір-мініатюру: "Як би я вчинив на місці Герасима?"

3. Твір-роздум "Якби Герасим умів говорити, щоб він сказав пані?"